Podvodní svět v bytě

Co dělat, když chceme mít doma nějaké zvíře, ale to chlupaté nemůžeme kvůli alergii chovat? Lze to vyřešit třeba tím, že si pořídíme krásné akvárium! Můžeme vybírat z mnoha druhů akvarijních ryb i rostlinek, vytvořit akvárium sladkovodní či mořské, malé nebo velké. Záleží jen na našich prostorových podmínkách, finančních možnostech a chovatelském nadšení a kreativitě. Můžeme to samozřejmě nechat i odborníkům a „přijít k hotovému“, pořídit si akvárium „na klíč“. Pokud se do toho ovšem chceme pustit sami, je dobré něco si o akvaristice nastudovat, poradit se s někým v tomto směru zkušenějším. Začátečníci by měli začít jednodušší variantou – akváriem sladkovodním. Na co se zaměřit?
akvarijní ryba
 
Velikost a tvar
To, kolik můžeme do nádrže umístit ryb, samozřejmě záleží na její velikosti. Jaký je celkový objem, výška vody a plocha její hladiny. Akvárium nesmíme přeplnit. Každý druh má také jiné nároky na prostor, některé ryby žijí v hejnech (neonky), jiné jsou spíše samotářky (bojovnice). Pokud chceme, aby naše rybičky prospívaly a akvárium vypadalo hezky, musíme potřeby jeho obyvatel respektovat. Nejběžněji jsou k dostání akvária klasického tvaru. U takových je vodorovná hrana dvakrát delší než je svislá hrana. Akvária na míru se dají vyrobit v rozličných tvarech. Oblíbená jsou například rohová. Ta pak dokáží z temného zákoutí vykouzlit nejvýraznější a nejhezčí prvek místnosti. Velikost a tvar akvária vybíráme podle svého vkusu, ale i podle toho, kolik máme v bytě vhodného místa a kolik peněz do něj hodláme investovat.
 okrasná rybka
Umístění na bezpečném místě
Musí stát na rovném a pevném podkladu! Akvárium naplněné vodou je dost těžké. Je potřeba myslet na bezpečnost všech obyvatel bytu i rybiček. Nepatří do míst, kde může dojít k jeho poškození (blízkost dveří, oken) a také tam, kde může být voda vystavena přímým slunečním paprskům (přehřívání vody, tvorba řas). Pozor také na prostory, kam se při svém zkoumání bytu mohou dostat malé děti a chlupatí domácí mazlíčci (takové kočičky jsou dobré rybářky). V blízkosti akvária musí být samozřejmě elektrická zásuvka pro napájení světla, filtru a vzduchování.
 
Úprava dna
Pro dno sladkovodního akvária volíme křemičitý písek a kamínky o různé velikosti. Dno tvoříme tak, že více materiálu dáme k zadní stěně a směrem k přední pak vrstvu snížíme. Rostliny sázíme do skupinek podle druhů (je to přirozenější). Vyšší dozadu, nižší dopředu. Rostliny jsou důležité nejen jako úkryt pro rybičky, ale jsou v tomto malém ekosystému důležité také z hlediska výměny důležitých plynů (kyslíku a oxidu uhličitého).

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.