Nevolejte hned elektrikáře


Je starou známou pravdou, že s elektřinou nejsou žerty. Že je tato dobrý sluha, ale špatný pán. Kolik už jenom tato dokázala zabít či vážně zdravotně poškodit lidí, kolik už tato jenom způsobila hmotných škod! A je tak nasnadě, že kdo má všech pět pohromadě, nevrtá se v této coby laik a raději si zjedná elektrikáře. Což sice někdy i dost leze do peněz, ale jistota je přece jenom jistota. Protože co kdyby se něco stalo, že?
Lidé jsou prostě preventivně opatrní. Což je většinou i dobře.
Ovšem jak kdy.
hnědá trojzásuvka

Jsou totiž i situace, v nichž si snadno poradí i naprostý amatér, který ví, jak na to. Neřeknu nic nového, když zkonstatuji, že snad nikdo nepotřebuje elektrikáře na to, aby mu tento třeba vyměnil žárovku. Protože vyšroubovat tu nefunkční z objímky a stejným postupem ji nahradit jinou dokáže i každé malé dítě.
A ne o mnoho komplikovanější a tudíž i laikem zvládnutelná je třeba i výměna zásuvky. Dá se říci, že .
Samozřejmě by měl takový kutil vědět to, že než se do podobné výměny pustí, měl by se postarat o to, aby taková zásuvka nebyla pod proudem. Měl by tedy vypnout jističe, respektive vyroubovat pojistky, a postarat se i o to, aby mu je někdo nechtěně (nebo možná i chtěně) zase nezprovoznil.
Poté, co je proud vypnut a původní zásuvka vymontována ze zdi, by po této měly zbýt tři vodiče, jež by měly dnes mít všechny zásuvky k dispozici. Jeden z těchto je fázový, druhý takzvaný ochranný a třetí nulový. Přičemž jsou dnes už všechny tři standardizovány, tj. dají se od sebe rozeznat podle barvy.
žárovka v prodlužovačce

Fázový vodič je vždy zapojený černým nebo hnědým kabelem, nulový vodič kabelem modrým, a objímka ochranného vodiče je pokryta střídajícími se zelenými a žlutými pruhy.
Jako první se vždy zapojuje vodič fázový, a to do levé zdířky. Pak přichází na řadu vodič nulový, náležející do zdířky pravé, a nakonec přijde ke slovu vodič ochranný, který patří ke středovému kolíku. Přičemž je třeba dbát na to, abychom se v tomto nezmýlili, protože fáze připojená na středový kolík by byla osudnou pro připojené přístroje i jejich uživatele.
Každý připojený kabel musí mít v pořádku izolaci, jejíž poškození by mohlo vést ke zkratu. U zásuvek se tak odstraňuje pouze kratičký kousek izolace na konci kabelu, aby se tento odizolovaný kus vedení nedotýkal konstrukce objímky zásuvky či jiných kontaktů.
Což je vše. Jak vidíte, nic těžkého na tom není. Ale přesto by měl člověk raději novou zásuvku po namontování ještě přezkoušet; zkoušečkou nebo aspoň nějakým spotřebičem, kterého by v případě pochybení nebyla škoda. Dejme tomu manželem.