Červený zázrak – goji berry

Kustovnice čínská neboli goji je v dnešní době velmi populární. Oblibu jí přináší především množství látek, které jsou pro lidské zdraví velmi blahodárné, ale také její skvělá chuť. Dá se zde tedy razit heslo: Mlsáním ke zdraví.
V česku se tyto lahodné plody objevily teprve s přelomem tisíciletí, ale hned zaznamenaly velkou oblibu. S tím, jak do módy vstoupilo zdravé stravování a celkově zdravý životní styl, bylo totiž jen otázkou času, kdy začnou lidé blahořečit tyto plody. Není se čemu divit, plody obsahují až neskutečné množství velmi hodnotných látek, které lidskému organismu přináší skutečně mnoho dobrého.

čerstvé goji

Dnes se pro obchodní účely kustovnice pěstuje převážně v Číně, odkud se také ve velkém vyváží. Pro vlastní spotřebu ale není problémem si rostlinku vypěstovat na vlastní zahrádce – není to vůbec nic těžkého a poradí si s tím i začátečník.
A kde koupit goji Naklíčeno? Odpověď je velmi jednoduchá – navštivte jejich internetové stránky a budete moct vybírat hned z několika gramáží této červené pochutiny. Ano, jde to i v prodejnách zdravé výživy nebo s potravinami, tu pravou bio kvalitu ale seženete především na nakliceno.cz.
Sušené plody připomínají brusinky či rozinky. Chuťově jsou ale trošku odlišné, nejsou tak sladké, nýbrž mírně natrpklé. Jejich cena je navíc velmi příznivá, ve srovnání s užitkem, který lidskému tělu přináší, je pak přímo zanedbatelná.

sušené goji v misce s oříšky a jogurtem

Pravidelnou konzumací své tělo posílíte o spoustu minerálů i vitamínů. Čínská medicína plodům připisuje spoustu úžasných vlastností. Údajně podle ní semínka oddalují projevy stárnutí těla, podporují funkci ledvin a jater, zlepšují zrak, krvetvorbu a činnost srdce, celkově posilují imunitu a prospívají lidskému organismu.
Sušené goji semínka se mohou konzumovat jen tak samotné, nebo je lze přidávat do pokrmů, jako je jogurt, rýže, cereálie, polévky či si z nich připravit čaj. Doporučená denní dávka je jedna hrst, což označuje asi 20 g plodin. Při pravidelné konzumaci tohoto množství se u vás příznivé vlastnosti velmi brzy projeví.

Publikováno v <a href="https://www.folitec.cz/zdravi/" rel="category tag">Zdraví</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Červený zázrak – goji berry

5 důvodů, proč se donutit začít cvičit


1. Odreaguje tě od špatných myšlenek!
Zní to jako klišé, ale dle mého názoru je to opravdu tak. Cítíte se na nic a už vám nepomáhá nic, co vás vždy zachraňovalo? Začněte cvičit! Odhodlejte se, kupte si pěkné cvičební oblečení, pusťte si vaši oblíbenou hudbu a do toho!
malé čínky
 
2. Zvýší ti sebevědomí o 100%
Už jen to, že se přátelům budeš moct pochlubit, že jsi konečně začal, ti dodá obrovskou dávku sebevědomí. Pokud tví kamarádi necvičí, budou tě obdivovat a pokud už dávno začali, můžete se do toho pustit dohromady! Rozhodně ti to pomůže do začátků, protože mít parťáka se vždy hodí. A počkej, až na sobě uvidíš nějaké pokroky, budeš mít potřebu se všem ukazovat a už se nebudeš cítit tak, jako když ses válel celé dny u televize.
 
3. Budeš potom méně nemocný!
Není to sice nijak vědecky dokázáno, ale u většiny lidí, co se denně hýbou, se nějaké chřipky a angíny objevují jen zřídka. Neznamená to, že pokud se chcete vyléčit z nějaké nemoci, máte začít cvičit. Spíš jde o to, že když jste v dobré kondičce, všechny virusy se vám spíš vyhnou.
 
4. Nebudeš tolik ve stresu!
Ne každého trápí nějaké stresové situace, ale pokud zrovna tebe ano, zkus se nad tím zamyslet a dát se do cvičení. Stačí si pustit nějaké video na internetu a začít třeba jógou, protože i to je sport! Pomáhá se dostat do klidu a potom nemyslíte na nic špatného a jen si užíváte pomalé hudby a toho krásného okamžiku, kdy vaše tělo nic netrápí a jen odpočívá.
ruce na prsou
 
5. Bude se ti lépe spát!
Trpíš v noci nespavostí? Tak to už vůbec nepřemýšlej, jestli vůbec začít. Bohužel, nepřijde to hned, ale pokud se cvičení budeš vážně věnovat pravidelně a nebudeš na to kašlat, tak se v noci dobře vyspíš a od té doby, co neprobdíš celou noc a poznáš, jaké to je, když celou noc prospíš bez jediného vzbuzení, už nebudeš myslet na to, že bys se cvičením přestal.
 
Tak co? Ještě pořád budeš cvičení odkládat na zítra?

Publikováno v <a href="https://www.folitec.cz/zdravi/" rel="category tag">Zdraví</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 5 důvodů, proč se donutit začít cvičit
Naděje pro ‚asymetrické‘ lidi

Boty, boty do roboty


Proč jsou dobré boty důležité
Proč bychom vlastně měli investovat do dobrých bot? Ve zkratce, boty jsou to, co určuje váš kontakt s povrchem. Nezáleží na tom, jestli běháte ve městě, vzpíráte, děláte crossfit nebo chodíte po horách, kvalita bot určuje, nakolik se můžete spolehnout na své nohy a na svůj došlap. Dobrá bota vám pomůže v kluzkém terénu, podrží vás mezi kořeny a zabrání přílišnému namáhání svalů. Naopak špatná bota způsobí, že vás nohy budou bolet, že vaše svaly se unaví rychleji než by měly, a v krizových okamžicích nebudete bojovat jen sami se sebou, ale i botami.
 turistické boty Merrell
Jakou botu vybrat
Záleží samozřejmě na tom, čemu se věnujete. Pro běhání platí, že typ boty by měl odpovídat tomu, jakým způsobem běháte a kde. Někdo dopadá víc na vnitřní stranu, někdo doprostřed, někdo naopak zatěžuje víc vnější okraj. Liší se také silniční boty, boty závodní, boty do terénu nebo oblíbené hybridy, které zvládnou všechno. Ideálně byste tedy měli zamířit do specializované prodejny, kde s vámi projdou všechny dostupné modely, a pomohou vám najít to pravé přesně pro vás. Pokud chcete pohorky, měli byste se zaměřit zejména na prodyšnost a nepromokavé materiály. Klasikou je kůže, která, když se o ní správně pečuje, vydrží dlouho, a neprovlhne. Nevýhodou ovšem je, že jakmile zvlhne, budete ji sušit věčnost, a moc nedýchá. Alternativou jsou proto umělé materiály, jako je třeba Goretex. Ten sice není tak odolný jako kůže, ale na druhou stranu nepotřebuje tolik pozornosti, je prodyšnější a MNOHEM rychleji schne.
 venkovní boty
Jak často botu měnit
Zejména mezi běžci se vedou debaty, jak často je potřeba boty měnit. Někdo nový pár pořizuje nábožně po každých osmi stech kilometrech, jiný čeká, až když se boty skoro rozpadají. Obecně ale platí, že pokud se vám v botkách objevují díry nebo když je podrážka viditelně obnošená. Proč? Protože výrazně obnošená bota s sebou nese stejná rizika, jako bota špatná, tedy poškození svalů, špatná došlap nebo bolest. A pokud chcete postavu do plavek, nepotřebujete, aby vás při každém kroku něco bolelo.

Publikováno v <a href="https://www.folitec.cz/zdravi/" rel="category tag">Zdraví</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Boty, boty do roboty