Boty, boty do roboty


Proč jsou dobré boty důležité
Proč bychom vlastně měli investovat do dobrých bot? Ve zkratce, boty jsou to, co určuje váš kontakt s povrchem. Nezáleží na tom, jestli běháte ve městě, vzpíráte, děláte crossfit nebo chodíte po horách, kvalita bot určuje, nakolik se můžete spolehnout na své nohy a na svůj došlap. Dobrá bota vám pomůže v kluzkém terénu, podrží vás mezi kořeny a zabrání přílišnému namáhání svalů. Naopak špatná bota způsobí, že vás nohy budou bolet, že vaše svaly se unaví rychleji než by měly, a v krizových okamžicích nebudete bojovat jen sami se sebou, ale i botami.
 turistické boty Merrell
Jakou botu vybrat
Záleží samozřejmě na tom, čemu se věnujete. Pro běhání platí, že typ boty by měl odpovídat tomu, jakým způsobem běháte a kde. Někdo dopadá víc na vnitřní stranu, někdo doprostřed, někdo naopak zatěžuje víc vnější okraj. Liší se také silniční boty, boty závodní, boty do terénu nebo oblíbené hybridy, které zvládnou všechno. Ideálně byste tedy měli zamířit do specializované prodejny, kde s vámi projdou všechny dostupné modely, a pomohou vám najít to pravé přesně pro vás. Pokud chcete pohorky, měli byste se zaměřit zejména na prodyšnost a nepromokavé materiály. Klasikou je kůže, která, když se o ní správně pečuje, vydrží dlouho, a neprovlhne. Nevýhodou ovšem je, že jakmile zvlhne, budete ji sušit věčnost, a moc nedýchá. Alternativou jsou proto umělé materiály, jako je třeba Goretex. Ten sice není tak odolný jako kůže, ale na druhou stranu nepotřebuje tolik pozornosti, je prodyšnější a MNOHEM rychleji schne.
 venkovní boty
Jak často botu měnit
Zejména mezi běžci se vedou debaty, jak často je potřeba boty měnit. Někdo nový pár pořizuje nábožně po každých osmi stech kilometrech, jiný čeká, až když se boty skoro rozpadají. Obecně ale platí, že pokud se vám v botkách objevují díry nebo když je podrážka viditelně obnošená. Proč? Protože výrazně obnošená bota s sebou nese stejná rizika, jako bota špatná, tedy poškození svalů, špatná došlap nebo bolest. A pokud chcete postavu do plavek, nepotřebujete, aby vás při každém kroku něco bolelo.