Zakladatel

Snad každý z nás využívá sociální sítě. Asi nejvyužívanější je Facebook, který slaví letošní rok neuvěřitelné patnácté výročí. Snad každý ví, že ho založil Mark Zuckerberg, v té době jako studijní chat. Ale co ještě o tomto mladém muži víme?
Tvůrce nejoblíbenější sociální sítě se narodil 14. 5. 1984 v New Yorku do židovské rodiny. Jeho máma je psychiatrička Karen Kempnerová a táta je zubař Edward Zuckerberg.
kurzor na fb
Na Harwardu studoval zajímavou kombinaci matematickou informatiku a psychologii. Studium ovšem nedokončil, školu opustil ve druhém ročníku. Když ovšem uvážíme, že se stal milionářem v pouhých dvaceti třech letech, asi nebudeme hořekovat nad jeho nedokončeným vzděláním.
Mark Zuckerberg je internetový podnikatel a spoluzakladatel Facebooku. Jeho osobní majetek je odhadován na 77,1 miliard dolarů a je 5. nejbohatší člověk planety.
 

Zrození Facebooku

Samotný Facebook založil jako student Harwardovy univerzity se spolužáky Andrewem McCollumem, Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem. Program spustili na koleji.
V únoru 2004 se s přáteli přestěhovali, aby pokračovali v rozvoji sociální sítě. V budoucnu se ovšem přátelé rozkmotřili a měli mezi sebou navzájem soudní spory.
sociální média a facebook
Pro zajímavost, tvůrce FB je částečně barvoslepý, nerozeznává červenou a zelenou barvu, dobře vnímá barvu modrou, což je i důvod, proč je Facebooku přezdíváno modrý svět.
V roce 2010 o něm David Fincher natočil životopisný film nazvaný The Social Network.
Mark je šťastně ženatý se svou spolužačkou Priscillou Chanovou, se kterou začal „chodit“ v roce 2003, i když sňatek uzavřeli až v roce 2012. Mají šťastné manželství a dvě malé děti. První dcera se narodila v roce 2015, druhá v roce 2017. Mark jevegetarián a velmi aktivně podporuje různé charitativní aktivity. Ač zakladatel Facebooku, velmi aktivně využívá i jiné sociální sítě jako Twitter nebo Google+.