Pozoruhodné Maroko plné dobrosrdečných lidí

Kaftan. Pro někoho neznámé slovo, pro marocké ženy hlavní složka oblečení. Kaftany, tradiční arabské šaty, jsou z velké většiny šité z velmi drahých materiálů, například ze sametu, a zdobí je různě vyšívané ornamenty s důkladně propracovaným páskem v pase. Bohatý je i místní život, hlavně na tržištích, kde prodejci překřikují jeden druhého se snahou a neúprosnou vervou vychválit zrovna svoji zeleninu za tu nejlepší v širém okolí. Nechybí ani koření či maso, zdravé olivy nebo exotické pomeranče, kuskus, čerstvé ryby a v neposlední řadě spousta lidí, vyjednávání cen a humor.

minaret v Maroku

Marocká města jsou propletená úzkými, spletitými uličkami, vedoucí do trhů i různých zákoutí. Pro turisty mnohdy labyrinty znamenají dobrodružství. Na ulicích i místech k tomu určených se prodávají keramické výrobky, vázy, hrnce, nádoby, ale také tašky a kabelky nebo různé cetky. Uličkami se ale dá dostat také k mešitám, významným památkám, palácům, náměstí nebo zahradám. Taková místa někdy znamenají klid a odpočinek, jindy zase rušný šum místních obyvatel i cizinců. Pohostinnost je však, dá se říct, všude stejná. Čím se tato země chlubí? Svou historií, trhy, barevnými městy i luxusními sídly bohatých. Chudinské čtvrtě i písečné pláže však také patří mezi místa, které se vyplatí navštívit.
lehátka s kolečkami

Tamní ženy jsou velmi milé, dobrosrdečné a překvapivě otevřené. Obklopené vznešeným oblečením, drahými šperky a výrazným líčením, působí samy jako by byly součástí orientálních pohádek. Mimo běžných činností, je pro ně důležité vypadat krásně. V podstatě jako by byly princeznami. Jen manželství bez lásky musejí dodržovat, ať už kvůli rodině nebo studiu. Pro mladé ženy samoživitelky je totiž výchova dítěte v Maroku, a žití jako takové, vcelku těžké a složité. V této zemi se výrazně dbá na tradice, na druhé straně oproti tomu všemu stojí moderní doba a její vliv na soužití muže a ženy. Maroko se stalo první orientální arabskou zemí, které má ústavně sepsané rovnocenné postavení žen a mužů, stejně tak zacházení s nimi. Realita je ale, díky zažitým zvykům, zatím ještě někde jinde. Zejména v odlehlých místech s výraznější chudobou, kde vzdělání má málokdo, je rozdíl více než patrný.