Kutiny – malý ráj.

Nedaleko od Brna je malá osada Kutiny u Řikonína, která je ukrytá v hustých lesích mezi skalami. Možná zde některý z vás i zažil krásné chvíle v dětském táboře, který již nyní nefunguje.
pruhovaný motýlek
Jak se sem dostanete?
·         Autem z Brna přes Tišnov, Dolní Loučky, zde vlevo do Řikoní na a zde opět vlevo směrem na obec Lubné. Když sjedete ostré serpentiny, uvidíte odbočku na Ranč u bizona, kde je velké prostorné parkoviště.
·         Autem ze západního směru, od prahy a podobně sjedete z dálnice ve Velké Bíteši, jedete směrem na Tišnov, odbočíte na Níhov a zde vpravo a za chvilku jste v Lubném, které projedete rovně a sjedete k odbočce na Ranč.
·         Vlakem z Brna směr Žďár nad Sázavou, vystoupit v Řikoníně. Vydáte se vpravo a můžete zvolit delší cestu – asi 3 km po silnici, nebo za vsí odbočíte vlevo k potoku a jdete podél něj. Je to velice hezká procházka, ale občas je nutno poskakovat po kamenech nebo brodit.
pampelišky na louce
Co vás tady čeká?
Krásné husté a rozmanité lesy, divoké skály jako vystřižené z filmů o indiánech, klidné klikatící se potůčky, louky. Houby, rozmanitá květena, jahody, maliny, ostružiny, švitořící ptactvo a lesní zvěř. Vede tudy několik turistických tras, ale postačí se vypravit podél říčky Libochovky kterýmkoliv směrem a všude je to krásné. Pokud půjdete proti proudu, narazíte na úchvatné skalní monumenty. Také se můžete vydat podél potoka Haldy, který do ní u Ranče ústí. Tato cesta je klidnější, ale rovněž velice příjemná a zajímavá, pouze je opět nutno několikrát brodit.
zataženo nad lesem
Kde se najíst nebo přespat?
1.       Pro náročnější zákazníky je vhodný Ranč u bizona, kde je pestrá nabídka jídla a nocleh přímo v domě nebo v chatkách. Vaří tu výtečně a je zde i zázemí pro děti.
2.       Hospůdka U trampů je tou klasickou putykou pro méně zámožné. Je přitom velice příjemná a stylová. Poskytují zde i ubytování, a to velice levně.
3.       Dodnes je běžné, že někteří výletníci přespávají venku a nikdo se na ně nezlobí.
Ještě váháte? I u nás je krásně a stojí za to se trochu protáhnout.