Usnadněte si výběr vína – Na co se zaměřit a jak vybrat opravdu dobře?

Nevíte, jak správně vybrat víno? Vín existuje skutečně obrovské množství a vyznat se v tom není jednoduché, co vám pomůže jeho výběr usnadnit?

Usnadněte si výběr vína – Na co se zaměřit a jak vybrat opravdu dobře?

Pokud víno nepijete pravidelně a nevyznáte se v odrůdách vín jako znalec, bude pro vás asi těžké najít opravdu kvalitní víno, se kterým budete spokojení. Na trhu se totiž můžeme setkat s velkým množstvím odrůd, jak červených tak i bílých nebo růžových vín. Jak si mezi nimi vybrat a zvolit opravdu dobře? Můžete si samozřejmě nechat poradit, můžete ale také hledat sami.

pexels-photo-290316

Nebojte se pít víno

Víno se skvěle hodí jako nápoj k dobrému jídlu, věděli jste, že právě víno může dokonale podtrhnout chuť pokrmů a tak mohou pokrmy chutnat úplně jinak? Víno se ale hodí i jako vhodný dárek, navíc je potvrzeno, že víno je zdraví prospěšné. Když si denně dáte skleničku vína, můžete být zdravější a také klidnější, víno podporuje zdraví a také lahodí duši. Je tedy hodně důvodů, proč jej pít. Jenže, jak vybrat opravdu dobré víno, se kterým budete spokojení ve všech ohledech? Všechno se může odvíjet i od toho, kde víno kupujete.

Víno se snažte vybírat v menších vinotékách, kde je personál, který vám bude schopen opravdu odborně pomoci s výběrem vína. Pokud si víno budete chtít dát v restauraci, i tam by měl být personál, který vínu rozumí a dokáže vám nabídnout víno té nejvyšší kvality, ovšem ne vždy tomu tak je. V případě, že se pro víno rozhodnete zajít do supermarketu, budete si nejspíš muset vypomoci sami a v tom případě sledujte etiketu. Velkou pomůckou vám mohou být informace. Potřebujete jich mít co nejvíce, a opravdu kvalitní vína jsou hodně dopodrobna popsána. Pokud jsou na etiketě ale informace jen velmi zkrácené a neúplné, nebude se pravděpodobně jednat o příliš kvalitní víno.

pexels-photo-5732808

Červené nebo bílé?

Mnoho lidí rozlišuje pouze barvu vína jako takovou, červené víno je navíc hutnější a plnější, víno bílé je obvykle více svěží a je lehké. Jenže i jednotlivé odrůdy se od sebe liší a je dobré vědět, které odrůdy, jak chutnají. V restauracích nebo vinotékách budete mít navíc možnost víno předem ochutnat. Bílé vína se nejčastěji pijí k pokrmům, jako jsou ryby, sýry nebo mořské plody, v oblibě je pak mají nejvíce ženy, asi nejznámější a také velmi starou odrůdou bílého vína je ryzlink vlašský Iwc-club. S ním nikdy nešlápnete vedle, i když vínu zrovna moc nerozumíte.

A jaké víno máte nejraději vy?