Přílišná spotřeba energie

Nebojte se, nejste jediná domácnost, která se každý rok zděsí při pohledu na vyúčtování za spotřebu energie. Každý rok se snažíte energii šetřit více a více, ale nepomáhá to, protože jsou každý rok ceny stále vyšší a vyšší. Možná stále existují věci, na kterých se energie ušetřit dá. Vezměte si například takový prodlužovací kabel, který má na sobě vypínání a zapínání. Možná si myslíte, že když v danou chvíli nepoužíváte nic, co je připojeno k tomuto kabelu, tak žádnou energii nepotřebuje, ale není tomu tak. Jednak většina elektroniky potřebuje energii i když není zaplá, protože je v tzv. čekajícím režimu.
žárovka u zásuvky.jpg
I kdybyste na tento kabel nic takového neměli připojeno, stejně tudy bude proudit energie, ale to vy sami neovlivníte, protože to tak prostě je. Proto je dobré, pokud ho zrovna nepoužíváte, vypněte ho. Možná nespotřebují tolik té energie, ale když si vezmete, kolik jich doma máte a kolik let je používáte a budete používat, už se to docela vynásobí.
Dále jsou tu také žárovky. Tváří se docela nenápadně, ale jsou taky velikým „žroutem“ elektřiny, obzvlášť, pokud máte starší žárovky, které dávání energii nejen do vytváření světla, ale i tepla. A když si vezmete, kolik máte žárovek v domácnosti, už se to nastřádá na řád několika stovek korun ročně. Proč tedy využívat staré žárovky, které zbytečně spotřebovávají až moc energie, když je můžete vyměnit za nové, úsporné?
svíčka v dlaních.jpg
Nestojí o mnoho více než ty obyčejné, ale rozhodně se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Moderní svícení vám nabízí velikou pomoc při snížení každoročně využívané energie, a to jen při připlacení několika desítek korun. Pokud takové nabídky nevyužijete, je to opravdu veliká chyba.
Důležité při výběru nové žárovky není jen její barva světla, výkon a spotřeba, ale také rozsah světla, přibližná doba zářivosti, ale i doba, za jakou se dostane na maximální záření.