Nechte se odškodnit

Určitě se už i vám někdy v životě stalo, že vaše tělesná schránka nějak utrpěla. Ale vesměs to byly jenom banality, které se jednoduše ošetřily, přelepila se přes ně náplast a bylo to. Za pár dní a někdy ještě dříve to zase bylo v pořádku a vy jste mohli žít vesele dál, jako by se nic nestalo.

Jenže ne všichni mívají takové štěstí, že je potkávají jenom podobné maličkosti, jimiž se není třeba vůbec znepokojovat. Jsou i lidé, kteří mají tu smůlu, že je postihnou úrazy závažnější. Takové, které už se pocítí daleko nepříjemněji, které si žádají odbornější a někdy dokonce i špičkovou lékařskou pomoc, následovanou třeba i hospitalizací, nemocenskou a poté klidně i invalidním důchodem. Je to smutné, ale i takhle daleko to může v některých případech zajít.

hrozící úraz

A co je na takových nepříjemnostech příjemnou stránkou? Obvykle snad jedině to, že za ně v některých případech náleží poškozeným příslušné odškodnění. Což je případ například dopravních nehod, ale samozřejmě nejen těch.

Když člověk utrpí tělesnou či zdravotní újmu související s takovou nehodou, má dostat od pojišťovny odškodnění. A toto obvykle i dostane, protože je to natolik jednoznačné, že se tomu nikdo nevyhne. Ale výše takového odškodnění nejednou neodpovídá představám toho, kdo byl poškozeným. A nejednou to neodpovídá ani závazkům, jimž by měly pojišťovny dostát.

muž na vozíku

Člověku se tak stane úraz a tento dostane třeba i jenom pomyslnou almužnu, která ani zdaleka neodpovídá vzniklé škodě. A co učinit, aby se to změnilo, aby dostala oběť to, na co má skutečně nárok, aby dostala bolestné v adekvátní výši?

Nejednou je třeba, aby zasáhl někdo, kdo dokáže pojišťovnu přesvědčit nebo pomyslně i přímo přitlačit ke zdi. A je dobře, že se podobní pomocníci najít dají, že i u nás jsou. Ti totiž vědí, jak na to, a vybojují s pojišťovnou vítěznou bitvu. A kdybychom si poupravili lidovou moudrost, když se profesionálové s pojišťovnou perou, poškozený se směje.