Garsonka? Jak jí stylově zařídit

Bydlení se v posledních letech zdražuje každým rokem, a proto se spousta lidí uchyluje k myšlence malometrážních bytů, kdy se musí často kuchyň, ložnice i obývací pokoj vejít do jedné místnosti. Jak se s tímto problém co nejlépe vypořádat?

Moderní kuchyně

Pokud už máte malý byt, umístěte do něj jen to nejdůležitější. Jakákoliv věc navíc pak zbytečně zabírá místo. Špatně bude působit i mohutný nábytek, proto aby prostor působil vzdušným dojmem, vsaďte na jednoduché čisté linie nábytku, které se dají velmi snadno přemístit, složit nebo uklidit. Prostor by měl dostatečně osvětlený a to nejlépe po celý den. Prostor kolem oken tak nechte volný, místo závěsů zvolte raději praktičtější žaluzie nebo lehké záclony.

 

Místo pro spaní a odpočinek

V garsoniérách je nejčastější řešení spojení sedačky a postele. Jenže rozkládací pohovka není navržená tak, aby dopřála jenom přenocovatelům kvalitní a zdraví spánek. Investujte raději do kvalitní postele se zdravotní matrací, která vám zajistí dobrou podporu pro páteř. Rozkládací gauč nechte jako rezervní spaní pro příležitostné návštěvy. Jenže kam s postelí, když nezbývá prostor?

 

Skvělým řešením je sklopná postel, kterou jednoduše přes den uklidíte a prázdné místo můžete přes den využít ke cvičení, žehlení, případně mít v zásobě několik taburetů, které rozestavíte v případě návštěvy. Pokud má byt vyšší stropy, je možné vybudovat mezipatro.

Místo ke stolování

Pokud je garsoniéra trochu větší a postel se vejde do prostoru, není potřeba zbytečně vymýšlet složitě dispozici. Pokud se vejde postel šikovně někam do kouta, stačí jí oddělit posuvným závěsem nebo přepážkou.

 

Využijte každé místo

Pokud přemýšlíte, jak vyřešit úložné prostory na tak málo metrech čtverečních, bude potřeba trochu vaší vynalézavosti. Dnes už najdete ale spoustu druhů nábytku, které s touto možností předem počítají.