Výroba závitů všeho druhu

Řada moderních strojů a zařízení se neobejde bez závitů, protože ty nám třeba drží součástky u sebe. Dobré nástroje nám zajistí efektivní a přesnou výrobu.

Výroba závitů všeho druhu

Ruční a strojní

Pokud se provádíme na takový osobní automobil, tak je na něm opravdu spousta různých závitů určitého typu, stoupání, délky a průměru. Tento prvek se stal ve strojírenství a různých dalších oborech skutečně nepostradatelným prvkem, protože má skvělé využití. Klasikou je šroubové spojení, protože matice se šroubem utaženým na určitý moment toho udrží opravdu hodně, kdy samozřejmě záleží na příměru a pevnosti těchto prvků.

závit v matici

Výroba závisí na tom, jestli máme vnější či vnitřní závit. U vnějších potřebujeme závitové oko a u vnějších zase závitník. Když si chceme třeba doma vyrobit pár závitů, tak nám postačí základní sada pro ruční řezání a také vrtáky pro vyvrtání díry, ve které bude závit. V průmyslové výrobě potřebujeme mnohem větší produktivitu, a proto se neobejdeme bez strojů. U rotačních součástí se dá v ose vyvrtat díra a vyrobit závit na soustruhu, což platí i o vnějším závitů, ale není to rozhodně jediný vhodný stroj.

Typy závitů

Tento prvek není rozhodně pouze jeden, protože změnou parametrů se může dosáhnout určitých vlastností, takže musíme zvolit vždy vhodný druh. Hned na začátku musíme hledět na to, jestli je pravý či levý. Dále sleduje počet šroubovic při jednom otočení, protože mnohdy se hodí vícechodé závity. Nyní se přesuneme na dělení podle stoupání a profilů, kdy naprostou klasikou je metrický závit, který má vrcholový úhel 60 stupňů.

šroubové spojení

Instalatéři jistě dobře znají trubkový závit, jenž má menší úhel, protože v tomto oboru je skutečně důležitá těsnost spoje. Velmi pěkné můžeme pozorovat Edisonův závit, protože ten je na obyčejné žárovce. Whitworthův závit se už nějaký ten pátek běžné nepoužívá, ovšem u některých procesů se hodí a můžeme s ním dělat všemožné opravy. Aby řezání u všech možných typů byl hračka, tak je tu tvářecí závitník, který při výrobě za studena opravdu dosahuje skvělých vlastností a přesného obrábění.