Vyberte tu pravou

Mezi nejčastěji chované kočky patří v našich domácnostech ty domestifikované – kočky domácí. Mezi ně se zařazují i takové, které nepatří k žádnému plemeni. Vysoký počet takzvaných kříženců výrazně převyšuje těch ostatních, šlechtěných. Dodnes mnoho lidí netuší, že i s těmito je možné se zúčastňovat výstav. A získávat ceny a poháry, jako ty s rodokmenem. Křížené kočky mají tuhý kořínek a dožívají se vysokého věku. Jsou vitální, což nejvíce oceňují malé děti. Umí se přizpůsobit životu jak v malém bytě, tak na zahradě u domu. A protože jsou pravidelně krmeny, nic je neponouká k lovu malých hlodavců a ptáků.

Koťátko

Když se jim to, hlavně v noci přece jenom podaří, přijdou se majitelům s úlovkem pochlubit na zápraží hlavních dveří. Aby opravdu všichni viděli, jak jsou úspěšné. Egyptská kočka mau je jedno z nejstarších plemen. Kresby těchto koček, vybarvené tečkovanou kresbou, jsou zachovány v Egyptě už z období před naším letopočtem. Bývají stříbrné, bronzové a kouřové. Potřebují minimum péče. Protože si rády hrají, jejich koutek vybavte šplhadly a dalšími zábavnými kousky. Pro děti jsou dobrými společníky.

Kočka domácí

Perské kočky patří mezi oblíbené plemeno na celém světě. Vyznačují se hustým kožichem, který je ve třech stovkách barevných odstínů. Od sněhobílé po tmavě šedý. Vzhledem k jejich náročné údržbě jsou vhodným dárkem pro odrostlejší děti. Každý den je nutné srst kartáčovat a česat. Rády mají koupel v kočičím šamponu. A protože jejich kožíšek během roku líná, je vhodné je nechat ostříhat. Oblíbené jsou pro svoji mírnou a klidnou povahu. Siamské kočky jsou při výběru nepřehlédnutelné. Živé modré oči, svítící z tmavé masky na světlém podkladu těla. Mají, na rozdíl od perských, krátkou srst, která nevyžaduje každodenní péči. Tyto kočky mají rády lidskou společnost a neměly by zůstávat dlouho samy. Přestože mají k dispozici hračky, mohou se chovat destruktivně k zařízení domácnosti. Jejich chování je často přirovnáváno ke psímu. Můžete je vodit na procházky i na vodítku. Dokonce se naučí, snad jako jediné kočičí plemeno, i aportovat. Svým hlasitým mňoukáním zastraší před vstupem na jejich území i kočky ze sousedství.