Psí salátek?

Najdou se i tací, co travičku nemusí. Většině pejsků ale tráva chutná. „Pase se“ prý každý druhý. Co na tom mají, když to nejsou býložravci? Ani odborníci se v názoru na tuto „problematiku“ neshodnou. Existuje hned několik teorií, které toto počínání našich chlupatých kamarádů vysvětlují.
 
Čistí si žaludek?
To je nejrozšířenější názor. Pro toto vysvětlení hovoří i fakt, že po konzumaci travičky asi 20 % psů zvrací, i když jinak žádným onemocněním souvisejícím s trávením netrpí.
  pes v trávě
Doplňují vitamíny?
Dalším možným vysvětlením je, že trávu používají jako doplněk stravy, zpestření jídelníčku, kterým získají potřebné vitamíny. Zkrátka asi tak, jako když si my lidé dáme chutnou porci zeleninového salátu.
 
Doplňují vlákninu?
Vlákninu potřebují ve stravě pejsci stejně tak, jako my. Pomáhá udržovat „ve formě“ střeva. Podporuje jejich aktivitu, pohyb (peristaltiku). Když se střeva správně „hýbou“, lépe se tráví dvounožcům i čtyřnožcům. Ze střev psů jsou také mnohem lépe vypuzováni paraziti. Co pravidelné odčervování, není už jeho čas? Nezapomněli jsme na něj páníčci?
 štěně v trávě
Může za to může genetika?
Psi mají možná toto chování zakódováno v genech po svých divokých předcích. Byli jimi vlci a šakali. My pejskaři moc dobře víme, že pejsek si občas velice rád pochutná na nějaké té zelenince nebo ovoci. Každý má rád v oblibě něco jiného. Jedí například s oblibou jablka nebo okurky. Nepohrdnou mrkví syrovou ani vařenou. Na zahrádkách s páníčky ochutnávají různé druhy úrody. Tak proč by si nemohli na procházce dát k svačince trochu té zeleně?
 
Třeba je to prostě baví!
Prý nejvíce pravděpodobným důvodem je, že to chlupáči dělají jen tak pro zábavu. Pokud jim tráva zachutná, užívají si jí, jako my si užíváme a vychutnáváme svoje oblíbená jídla. Ať už je to pokrm masitý či vegetariánský. Proč jim tedy tu „chuťovku“ nedopřát? Stačí jen chviličku u toho trsu zelené travičky počkat, až se „napase“!

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.